Tipy na rodinné výlety: Procházka po historických hradech a zámcích

Procházka po historických hradech a zámcích může být skvělým rodinným výletem. Děti zaujmou příběhy o rytířích a královnách a pro dospělé může být prohlídka památek zajímavou historickou lekcí.

Hrady

Hrad byl v minulosti pevnou a nedobytnou obranou stavbou. Nabízí se nám tedy příležitost projít se po opevněných zdích a věžích a dozvědět se o životě na hradě. Mezi nejznámější hrady v České republice patří Karlštejn, Hluboká a Český Krumlov. Tyto hrady nabízejí prohlídky za poplatek, dá se však také projít po zámeckém parku, který je obvykle volně přístupný.

Zámky

Na rozdíl od hradů byly zámky postaveny jako reprezentativní sídla šlechty. Jsou často vzdáleny od měst, aby nabídly majitelům větší klid a soukromí. Prohlídka zámku může být zajímavá i pro děti – například v zámku na Hluboké se dají najít rekvizity z pohádek, jako je kočka, za kterou táhnou myši.

Výlet mimo sezónu

Pokud chcete vynechat vřavu turistů, zvažte návštěvu mimo sezónu, tedy v době, kdy nejsou školní prázdniny. Zároveň bývají ceny o prohlídky mnohem nižší, některé památky nabízejí slevy a také není takový stres z toho, že se vám na prohlídku připojí tisíce dalších návštěvníků.

Přemýšlejte o dopravě

Návštěva památek může být atraktivní i samotná cesta k nim. Pokud jsou památky vzdálené od vás, zvažte možnost jet tam pěšky, na kole nebo na koni. To zvýší zážitek z výletu a může vám dát také příležitost se projít krásnou krajinou a užít si její přírodní krásy.

Předem vyzkoušejte mobilní aplikace

Dnes už není nutné při prohlídce památek přetahovat se s mapou a brožurou. Většina památek má vlastní mobilní aplikace, kde najdete mapu prohlídky, informace o jednotlivých zámeckých pokojích, plány a obrázky. Před návštěvou mi doporučuji tyto aplikace vyzkoušet, abyste věděli, co od nich očekávat.

Tvorba webových stránek: Webklient