Jak podpořit učení dětí při distanční výuce

Distanc je sice už minulostí, avšak i v případě dalšího vývoje epidemie se může opět stát, že se školy uzavřou a vzdělávání budeme muset řešit z domova. Proto není na škodu si připomenout, jakými způsoby můžeme pomoci našim dětem při distanční výuce.

Zajistěte dítěti klidné prostředí

Je důležité zajistit dítěti klidné a příjemné prostředí pro učení. Dobře funguje stanovený pravidelný režim, který zdaleka nemusí být tak přísný jako při běžné školní docházce. V každém případě je vhodné domluvit se s dítětem na tom, kdy bude probíhat výuka a kdy volno. Důležité je, aby mělo dítě při učení klid a soustředění. Ideální je místnost bez rušivých vlivů jako televize, hlučné domácí zvíře nebo rušné ulice.

Nastavte limity pro používání elektronických zařízení

Nepochybně je zapojení počítače, telefonu či tabletu nezbytností při distanční výuce, ale je vhodné stanovit limity a mít situaci pod kontrolou. Děti tak budou vědět, kolik času mohou strávit za učením a kolik mají pro pobavení. Je třeba dbát také na to, aby dítě nevysedávalo u počítače příliš dlouho a dostatečně se hýbalo a čerstvý vzduch.

Podporujte dítě v učení

Důležitou součástí je podpora dítěte v učení. Mnoho rodičů se snaží být při distanční výuce dětí přítomni a asistovat při učení. To je velké plus, protože se dívají, jaké úkoly mají děti vypracovat a mohou jim pomoci při náročnějších věcech. Když to není možné, snažte se aspoň zajímat o to, co děti dělají, jaké mají úkoly a zda potřebují vaši pomoc.

Přizpůsobte si učení dle potřeb dítěte

Děti se učí různými způsoby a často mají své individuální potřeby. Některé děti se rychle a snadno učí, jiné potřebují více času a osobní pozornosti. Zkuste se s dítětem domluvit, jaký styl učení mu nejvíce vyhovuje a co mu pomáhá soustředit se. Vzdělávání může být díky tomu pro dítě zábavnější a efektivnější.

Komunikujte s učiteli

Komunikace s učiteli je důležitá nejen pro to, aby rodiče věděli, jaké úkoly děti mají, ale také pro to, aby si mohli sdělit, jak probíhá učení. Pokud starší dítě postrádá motivaci k učení, doporučuje se se učitelem konzultovat, jak situaci vyřešit. Ničím neztrácíte tím, že poprosíte učitele o svolání individuálních konzultací pro vaše dítě, kde by se zabývali učivem, který mu dává největší potíže.

Tvorba webových stránek: Webklient