Dřevěné ploty – elegantní řešení pro vaši zahradu a jak o ně pečovat?

Dřevěné ploty patří mezi oblíbená řešení pro ohraničení zahrad a pozemků. Nabízí řadu výhod oproti plotům z jiných materiálů.

Dřevo působí přirozeně a decentně. Na rozdíl od plotů z umělých hmot nebo kovu zapadne dřevěný plot dobře do přírodního prostředí zahrady.

Dřevo je snadno opracovatelné. Umožňuje vytvářet různé vzory a tvary plotů. Můžete tak docílit originálního vzhledu vašeho oplocení.

Životnost dřeva lze prodloužit impregnací. Kvalitní impregnace chrání dřevo před nepříznivými vlivy počasí i škůdci. Správně ošetřený dřevěný plot vám může sloužit řadu let.

Snadná montáž i demontáž. Dřevěné díly plotu se dají poměrně jednoduše smontovat i rozebrat. Usnadňuje to případné úpravy nebo stěhování.

Chcete-li si pořídit kvalitní dřevěný plot, vyplatí se vsadit na ověřeného dodavatele. Ten zaručí použití kvalitního dřeva a správnou impregnaci. Vybírat můžete z široké škály typů dřevěných plotů od jednoduchých laťových až po vzdušné mřížové.

TIP: Vše kolem terasy – zastřešení vaší zóny odpočinku najdete na Pergola-Dřevěná.cz

Péče o dřevěný plot

ČinnostIntervalNářadí a materiály
Kontrola plotu a opravy1x ročněVizuaální kontrola, kladivo, hřebíky, šroubovák
Čištění povrchu (odstranění nečistot, řas)1x ročněKartáč, mýdlová voda nebo speciální čisticí prostředek pro dřevo
Ochranná úprava proti škůdcům1x za 2–3 rokyOchranný prostředek proti hmyzu a dřevokaznému hmyzu, štětec nebo stříkací pistole
Ošetření proti plísním a hnilobě1x za 2–3 rokyProstředek proti plísním a hnilobě, štětec
Lazurování nebo natírání1x za 3–5 letLazura nebo vhodný nátěrový materiál pro dřevo, štětec, brusný papír
Oprava poškozených částíDle potřebyPila, nové dřevěné části, hřebíky, šroubovák

Tabulka nabízí základní přehled o tom, jak pečovat o dřevěný plot, aby vám dlouho sloužil a zůstal v dobrém stavu. Důležité je pravidelně kontrolovat plot a včas zareagovat na případné problémy nebo poškození. Ošetření plotu také prodlužuje jeho životnost a zvyšuje odolnost vůči vnějším vlivům.

Tvorba webových stránek: Webklient