Bezpečnost dětí na internetu – jak chránit své ratolesti?

Základní bezpečnostní pravidla

Zneužívání osobních údajů je jedním z největších rizik na internetu. Proto by měli rodiče učit své děti, jakým způsobem chránit své osobní údaje. Důležité je učit děti, aby si neukazovaly své osobní údaje nikomu, koho neznají.

Dále by měli děti vědět, že nikdy by neměly otevírat e-maily nebo zprávy od neznámých odesílatelů. Tento tip se týká také odkazů nebo souborů, které děti obdrží od neznámých lidí. Často se stane, že skrytý software (malware) se skrývá v souborech stažených z internetu a dokáže se dostat až k vašim osobním údajům.

Bezpečnost v sociálních sítích

Jedno z největších rizik na internetu představují sociální sítě. Zde se dá snadno stát obětí kybernetického šikany nebo se stát terčem podvodů spojených s falešnými profilovými fotografiemi, které slibují nereálné produkty nebo získejí velké množství osobních údajů.

Proto je důležité, aby rodiče sledovali, jaké sociální sítě používají jejich děti a zda jsou na nich hruďové informace správně nastaveny. Je nutné také děti učit, že by neměly sdílet své osobní údaje (které by mohli využít zloději identity) a nesdílet fotografie, které by je mohly ohrozit (např. fotky z placených chatů, pokoje nebo školy).

Bezpečnostní nástroje a aplikace

Na trhu existuje mnoho bezpečnostních nástrojů a aplikací pro děti a rodiče. Tyto aplikace poskytují různé funkce jako například filtraci webů se špatnou pověstí, rodičovské blokování aplikací nebo monitorování online aktivit dětí.

Je však důležité si uvědomit, že tyto nástroje samy o sobě nemohou zajistit 100% bezpečnost. Rodiče by měli pravidelně kontrolovat online aktivity svých dětí a děti učit zdravému sebevědomí a rozumu týkajícímu se bezpečného používání internetu.

Tvorba webových stránek: Webklient