Tělocvična musí být pro děti bezpečná. Jak se to pozná?

Správná tělocvična musí děti nadchnout, protože pak se do cvičení zapojují mnohem aktivněji a s větší vášní. Multifunkční haly jsou sice super – pro dospělé, ale děti se v nich nemusejí cítit dobře. Pokud je prostor určen právě a pouze dětem, poznají to.

Správná dětská tělocvična je místem, kam bez zaváhání vběhnou, protože vědí, že se tam do sytosti vydovádí. A rodiče mají jistotu, že děti jsou v prostředí vybaveném přímo pro ně v bezpečí a pohybovým dovednostem se tu naučí mnohem přirozeněji.

Pohyb je dobré dětem vštěpovat už od raného věku. Pro to, aby si ho oblíbily, byl pro ně skutečně hrou a zůstaly u něj i v dalších letech, je kromě zábavného průběhu cvičebních lekcí a zkušených lektorů důležitý také prostor, ve kterém své první sportovní zkušenosti získávají.

„Kojenci, batolata i mladší děti až do předškolního věku potřebují pro aklimatizaci na nové činnosti bezpečné prostředí, ve kterém se necítí nikterak ohrožení. Prostor pro cvičení by tedy měl být určen skutečně jen jim. Být opravdovou dětskou tělocvičnou. Takovou, kam děti bez zaváhání vběhnou, protože je láká svým barevným prostředím, měkkými cvičebními prvky, již předem připravenou opičí dráhou, na které se mohou do sytosti vydovádět,“ říká na úvod Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym.

Měkký dopad zaručen

Správná dětská tělocvična má vyměkčený povrch pokrytý kobercem pro měkké dopady při doskoku i pro minimalizaci bolesti při pádech. K nim u malých dětí dochází při cvičení a běhání skutečně často. Stejně důležité je ovšem barevné zpracování, měkké cvičební prvky i výzdoba na stěnách. Obrovským přínosem speciálních tělocvičen určených pro děti je pak pravé gymnastické nářadí. Ale musí být uzpůsobené malým cvičencům, na kterém mohou v průběhu hodin trénovat svoje dovednosti. Ve vybavení by tedy neměla chybět kladina, žebřiny, bradla, trampolína nebo lavička. Nicméně nezapomínejme ani na místo pro bezpečnou výuku kotoulu a dostatečně velký prostor pro nácvik základních gymnastických cviků.

„V prostředí, které je speciálně vytvořené dle potřeb malých sportovců, se děti učí novým dovednostem mnohem přirozeněji. I pro rodiče je takový prostor velkým benefitem, protože nemusí mít o své děti strach. Malí cvičenci se po něm mohou pohybovat, běhat a cvičit zcela bezpečně. Nikde na ně nečíhají žádné nástrahy, případný pád je tlumený povrchem, pro doskoky jsou k dispozici měkké žíněnky. Nehrozí, že do něčeho tvrdého narazí nebo na ně spadne něco z vybavení, které je běžné ve velkých tělocvičnách pro dospělé,“ vysvětluje Kristýna Přibylová z Monkey´s Gym.

Správný impulz

Nápad vybudovat v Praze profesionální dětské tělocvičny se zrodil v hlavě Kristýny Přibylové před sedmi lety. „Moderní tělocvična pro děti mně osobně v Praze velmi chyběla. Tehdy byly mému synovi dva roky, byl velmi živý a pohybově nadaný. Marně jsem pro něj ale hledala kvalitní cvičení, kam bychom mohli pravidelně docházet. A protože jsem znala podobné koncepty profesionálních dětských tělocvičen ze zahraničí, kde se mi moc líbily, rozhodla jsem se přenést tuto myšlenku i k nám. Náplň cvičení je ovšem od počátku naším know-how a samozřejmě respektuje zdejší regionální podmínky a zvyklosti,“ přibližuje počátky vzniku projektu Monkey´s Gym jeho zakladatelka Kristýna Přibylová.

Dnes pohybové centrum Monkey´s Gym pořádá kromě mnoha různě zaměřených kurzů cvičení pro děti od 6 měsíců do 7 let také zimní kurzy ledního bruslení, jarní kurzy bruslení na in-linech a o letních prázdninách tradiční a velmi oblíbené dětské sportovní kempy.

Co je Monkey´s Gym

Jsou to tělocvičny šité na míru dětem, kde základem je kvalitní metodika cvičení, profesionální přístup a zábavná forma. Moderní prostor je vybaven nářadím určeným přímo pro děti – gymnastické kladiny, bradla, žebřiny, trampolíny, zábavné barevné a měkké cvičební prvky nebo horolezecká stěna. Trénuje se obratnost i rychlost, hrají se hry s míčem i sportovní hry. Lektoři kladou důraz na respekt ke správnému psychomotorickému vývoji u dětí a jejich individuálním dispozicím. Tělocvičny Monkeyˈs Gym najdete v Praze v obchodním centru Galerie Harfa, obchodním centru Šestka a v Baby Clubu Juklík ve Stodůlkách. Více na www.monkeysgym.cz

Zdroj: Tisková zpráva

74 komentářů: „Tělocvična musí být pro děti bezpečná. Jak se to pozná?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.