Matcha Tea: superpotravina, díky které podpoříte zdraví i hubnutí

Co takhle vyzkoušet zase něco nového? V posledních letech stoupá poptávka po tzv. superpotravinách. Mezi superpotraviny můžeme řadit právě japonský čaj Matcha, ale také různá semínka, jako třeba ta konopná nebo chia.

Rozdíl mezi potravinou a superpotravinou

Rozdíl mezi potravinou a superpotravinou je značný. Za superpotraviny označujeme takové věci, které jsou tělu významně prospěšné, protože obsahují vysoký podíl vitamínů či minerálních látek. A nejen jich. Také stopových prvků, enzymů, aminokyselin a dalších složek. Mnoho těchto potravin pochází ze zemí mimo Evropu a o jejich účincích věděli již před mnoha tisíci lety i naši předci. Původně bychom tyto potraviny mohli hledat v nehostinných místech jako je kupříkladu vysoká nadmořská výška, pouště či tropické pralesy. Možná právě v tom tkví tajemství jejich prospěšnosti.

Do kategorie superpotravin spadají například borůvky, které se vyznačují silnými antioxidačními účinky a dále pak také maliny, ostružiny i granátové jablko. V této kategorii bychom mohli najít i typicky českou potravinu jako je červená řepa. Superpotravina je i brokolice, ořechy (kešu, vlašské, mandle aj.), luštěniny a semínka.

Čím dál oblíbenější matcha

Mezi ně pak dále také patří i lidmi oblíbená matcha, která v mnoha oblastech předčí i zmiňovaná granátová jablka či borůvky. Matcha totiž obsahuje až 20krát více antioxidantů.

V kuchyni dnes nachází velké uplatnění konopné semínko a z něj za studena lisovaný konopný olej. Obojí totiž obsahuje velmi významné nenasycené mastné kyseliny – omega 3 a omega 6, a to v ideálním poměru jedna ku třem. Navíc se konopný olej řadí mezi vůbec nejlepší rostlinné oleje vůbec, co do prospěšnosti pro lidské zdraví.

„Esenciální mastné kyseliny jsou životně důležité pro správnou funkci celého organismu, neboť jsou součástí buněčných membrán. Udržují hormonální rovnováhu, brání vysoušení, šupinatění pokožky a lámání vlasů. Účastní se na celkově dobrém fyzickém a psychickém pocitu zdraví a jsou významné v prevenci kardiovaskulárních onemocnění, bronchiálního astmatu, artritidy, autoimunitních chorob nebo roztroušené sklerózy,“ uvádí Jiří Stabla, odborník na konopí a zakladatel Fitcann.

„Konopné semínko se vyznačuje vysokým obsahem bílkovin, minerálů, prospěšných rostlinných sterolů, obsahuje všechny základní aminokyseliny a další velmi důležité látky pro lidský organismus. Semínko se doporučuje užívat nejen při prevenci, ale konzumovat by ho měli i lidé při vyšší fyzické a psychické zátěži,“ uvádí Jiří Stabla z Konopných lékáren.

Matcha jako superpotravina

„Matcha je speciální druh zeleného čaje pěstovaný na zastíněných kopcích Japonska. Pěstitelé sklízejí pouze ty nejjemnější a nejzelenější lístky z čajovníkových keřů a poté je ručně rozemelou na jemný prášek,“ vysvětluje Petr Patočka, odborník na čaj matcha z MatchaTea.cz.

Možná jste se už setkali s přirovnáním matcha čaje k „šampaňskému mezi zelenými čaji“. V Japonsku se tato superpotravina konzumuje přes dlouhých tisíc let a často také bývá spojována se zen buddhismem. Co se týče historie, na oblibě čaje matcha sehrála roli Severní Amerika, ve které ho obyvatelé začali vyhledávat díky jeho anti-aging vlastnostem.

Matcha Tea se do superpotravin neřadí jen tak. Jeho pravidelná konzumace tělu doplňuje tolik potřebné minerály a vitamíny. Je bohatý na sloučeniny s vysokou antioxidační aktivitou, které chrání před mnoha druhy nemoci. „Rovněž snižují hladinu cholesterolu v krvi, stabilizují hladinu cukru v krvi, pomáhají snižovat vysoký krevní tlak a posílit imunitní systém. Nejvýznamnějším polyfenolem v Matcha je látka zvaná EGCG (epigallokatechin gallát), která je mimo jiné rovněž silným bojovníkem například proti rakovině,“ doplňuje pozitivní vlastnosti Patočka z MatchaTea.cz.

Přínosy a výhody pravidelné konzumace čaje matcha

Matcha Tea je se zdravým životním stylem velmi úzce spjatý, neboť pomáhá s redukcí váhy. Během ní totiž jeho pravidelná konzumace funguje jako blokátor tuku, a to tak, že se naváže na tukové buňky, kterým nedovoluje proniknout do lidského těla. Tuk tak jen projde skrze střevní trakt. Zároveň je důležité poznamenat, že Matcha, která je výrazně zelená, obsahuje chlorofyl, jehož konzumace detoxikuje orgány.

Dle odborníka z MatchaTea.cz je jednou z nejcennějších východ pocit soustředěnosti i klidu, na kterých se podílí aminokyselina L-theanin. Právě tato aminokyselina stimuluje alfa vlny v mozku. Díky alfa vlnám se nám zvyšuje pozornost a jsme bystřejší, a přesto ve stavu klidu. Zajímavé je upozornit, že Matcha je oblíbená i u některých pediatrů, kteří ji využívají během léčby pacientů s ADHD.

Ať už začněte s pravidelnou konzumací kterékoliv superpotraviny, rozhodně uděláte dobře. Nejenže tím podpoříte fungování vlastního těla i mysli, ale také se o krok blíže přiblížíte kupříkladu ke své vysněné váze.

78 komentářů: „Matcha Tea: superpotravina, díky které podpoříte zdraví i hubnutí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.