Jak na klíšťata a blechy? Zažeňte strašáka psů (a páníčků)

Ochrana proti blechám a klíšťatům je během jarních a letních měsíců automatická pro mnoho majitelů psů. Klíšťata ale mohou „útočit“ i pokud teplota překročí již 5 stupňů Celsia.

„Hlavní sezóna klíšťat je díky vyšším teplotám zejména v létě. Klíšťata ale začínají být aktivní koncem zimy a jejich aktivita roste během jara, a to především ve vlhkém počasí. Pokud tedy jdete se svým psem v jarních dnech ven do přírody, je dobré jej chránit ektoparazitiky. Ideální volbou je sprej, který u psů zajistí rovnoměrnou ochranu proti ektoparazitům po celém těle,“ říká veterinární lékařka MVDr. Renáta Valášková ze společnosti Aveflor.

Blechy mohou u psů vyvolat alergie

Mezi další parazity, kteří mohou ohrožovat psa, patří blechy. Ty mohou přenášet mnoho nemocí a u psů způsobovat alergie, anémii (to především u štěňat) či je nakazit tasemnicí. Jakmile si je pak přinese zvíře domů, mohou velmi rychle „zablešit“ celý byt či dům. Blechy mají rády teplo a ven se jim jen tak chtít nebude.

Blechy na rozdíl od klíšťat mohou ze svého psího hostitele přeskočit do zvířecích pelíšků, na koberce nebo sedačku. Důležitá je proto včasná prevence, aby se blechy do domácnosti vůbec nedostaly. Doporučuje se aplikovat přípravky, které fungují jako ochrana jak proti blechám, tak proti klíšťatům.

Účinnost antiparazitik

Důležité je, aby přípravky hubily dospělé blechy, ale zabraňovaly i množení blech potlačením vývoje jejich vajíček, zde hovoříme o takzvaném ovicidním účinku. A zároveň aby měly účinek larvicidní, tzn. zastavily i vývoj larev. V tomto ohledu například spolehlivě pomůže přípravek Arpalit Neo, protože obsahuje dvě účinné látky, jedna z nich zabíjí dospělé blechy a druhá vývojová stádia blechy. Arpalit Neo je k dostání ve více variantách: jako mechanický rozprašovač pro menší plemena, sprej pro větší plemena a ve formě pěny pro extrémně lekavé psy a malá plemena.

„S ohledem na zdraví vašich psů je toto řešení šetrnější než např. populární antiparazitární tablety, kde dochází ke vstřebání účinných látek do krevního oběhu. Tyto látky pak mohou kolovat v krvi ošetřených psů i po několik měsíců,“ doporučuje veterinární lékařka MVDr. Renáta Valášková ze společnosti Aveflor.

Blechy způsobují u psů svědění, pes se více drbe, na jeho kůži můžete pozorovat až červené skvrny. Blechy se nejvíce vyskytují na zádech, mezi lopatkami, na břiše, na vnitřní straně stehen či na ocase. Pokud již váš pes blechy má, ihned ho umyjte speciálním psím šampónem proti blechám. Důležité je pak ošetřit proti blechám i vodítko, obojek a pelíšek. Když byl pes napadený blechami delší dobu v bytě, je důležité vyčistit i veškeré textilie, sedačku, křesla a koberce. Blechy se totiž umí velmi dobře rozmnožovat po určitou dobu i mimo svého hostitele.

Zdroj: Tisková zpráva

196 komentářů: „Jak na klíšťata a blechy? Zažeňte strašáka psů (a páníčků)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.