Covid-19 není nejhorší nemocí, tahle má (bohužel) ještě horší statistiky

Onemocnění srdce a cév jsou nejčastější příčinou úmrtí v České republice. Na tomto smutném prvenství nic nezměnila ani pandemie covid-19. Přestože je novému virovému onemocnění poprávu věnována velká publicita, mnozí lékaři upozorňují, že další nebezpečná onemocnění nikam nezmizela.

Nemoci oběhové soustavy mají za následek nejvíce úmrtí. Každý rok na ně umírá v ČR okolo 50 tisíc pacientů. Většina úmrtí na kardiovaskulární onemocnění je způsobeno infarktem nebo cévní mozkovou příhodou. 

„Podle statistik v Itálii a Španělsku se počet nově objevených infarktů během pandemických opatření snížil skoro o polovinu.  50 % nemocných kardiaků tedy nepřišlo při akutních potížích k lékaři. A mnoho z těch, kteří k lékaři přišli, dorazilo příliš pozdě, a nebyla tak možná včasná intervence. Přesné statistiky za ČR nemáme, ale tento trend bohužel můžeme pozorovat i u nás,“ uvádí prof. MUDr. Richard Češka z III. interní kliniky 1. LF UK a VFN a dodává: „Mnoho pacientů se totiž obávalo návštěvy zdravotnického zařízení a promeškali včasnou léčbu infarktu, nebo dokonce zemřeli bez pomoci doma.

Dodržování předepsané léčby a režimových opatření

Ani v době celosvětové pandemie by pacienti trpící nemocemi srdce a cév neměli zapomínat na prevenci a správnou léčbu svého onemocnění. Mezi základní opatření patří i v době pandemie covid-19 nejen dodržování předepsané léčby, dodržování režimových opatření ale i okamžité vyhledání lékařské pomoci v případě zhoršení onemocnění nebo náhlých obtíží.

„Lékařskou pomoc je třeba vyhledat v jakékoliv urgentní situaci. Nemusíme tu popisovat všechny příznaky infarktu myokardu (bolest na hrudi, častou dušnost, bušení srdce) ani cévní mozkové příhody (ochrnutí končetiny, náhlá porucha řeči, nebo pokleslý koutek). Naše populace je poměrně dobře informovaná. Jde tedy jen o to, situaci nepodcenit, respektive kvůli relativně nízkému riziku virového (i když závažného, nicméně převážně nefatálního) onemocnění nepromeškat první hodiny od infarktu nebo mrtvice, kdy lze zachránit život.“ dodává prof. MUDr. Richard Češka, garant projektu Srdce v hlavě.

Neváhejte s návštěvou lékaře, či telefonickým kontaktem. Pozor na neodborné články na internetu

Spolupráce s lékařem, třeba formou telefonických konzultací již není v dnešní době problémem. Dodržování zásad správné výživy pro pacienty s vysokým tlakem nebo vysokou hladinou cholesterolu lze rovněž bez problémů zajistit i v době protiepidemických opatření.

Myslete na své srdce

„V největší míře je sám za sebe i za své zdraví zodpovědný pacient. A ten by měl dobře vědět, že má vysoký tlak, nebo vyšší hladinu cholesterolu. A dodržovat již předepsanou léčbu. Také zdůrazňuji, aby se pacienti nenechávali ovlivňovat neodbornými články z internetu, které nepíší lékaři, odborníci. Neodborné články totiž často vedou například k tomu, že lidé přestanou brát předepsané léky. Zkrátka, musíte na své srdce myslet,“ doporučuje  prof. MUDr. Richard Češka, který je zároveň garantem projektu Srdce v hlavě. Na www.srdcevhlave.cz se dozvíte více informací o prevenci a léčbě onemocnění srdce a cév.

Pravidelně se hýbejte

Některá režimová opatření jako je zdravý a dostatečný pohyb mohou být v době protiepidemických opatření o něco komplikovanější. Zůstávat však dlouhodobě bez pohybu, může mít na rozvoj kardiovaskulárních onemocnění negativní vliv.

„Spoustu aktivit můžeme provozovat v přírodě. Například běh či rychlou chůzi.  A právě ta představuje nejpřirozenější možnost udržení pravidelné fyzické aktivity, a to i v zimním období. Rychlá chůze (4-6km/hod) je z hlediska kardiovaskulárního ústrojí stejně účinná jako intenzivní cvičení v posilovně,“ uzavírá prof. MUDr. Richard Češka.

Zdroj: Tisková zpráva

2 komentáře: „Covid-19 není nejhorší nemocí, tahle má (bohužel) ještě horší statistiky

 • 3. 11. 2021 (14:20)
  Trvalý odkaz

  Hello, we have been informed that you might be interested to partake in the bitcoin millionaire investment fund. Currently their is a race to grow this bitcoin wallet 3Fzgd1Yj5juHjHnq3aMozx1eJfqNhgp8jX to accumulate at least one million dollars worth of bitcoin. Donations of $1,000/$10,000/$100,000 and even the main goal $1,000,000 is accepted. Your participation is greatly appreciated and the best of luck to everyone.

  Reagovat
 • 28. 11. 2021 (09:34)
  Trvalý odkaz

  WHAT IS BEE BOP MUSIC PROMOTION
  Creation of music is just half of a battle. Because you have to find a way to let people know about the music that you have created. That’s why this music promotion is used by most of the artists. Normally, a music promo is used to give a press coverage or obtain radio plays for a new release. This winds up all the more testing continuously. A successful music promotion helps the quality attempt of your creation turn into a web sensation through prevalent synthesis are enough footings. BEEBOP music promotion will definitely help you to gain the victory of your journey by keeping the quality of your creation.

  OUR ORGANIC MUSIC PROMOTION SERVICES

  more details: https://beebopmusicpromotions.com/

  OUR OTHER MUSIC PROMOTION SERVICES

  real organic soundcloud promotion

  Why You Should Use “Beebop Music Promotions” To Promote Your Music?
  We have a staunch faith over the fact that customers are an integral part of any business and thus the regard for our customers is always our priority. In the same regard, we never become a financial burden on new or even wannabe singers and ensure that each package plan comes your way ever so affordable. We have the privilege to work with as many as 10,000 clients so far and offering a new sensation to your music career always remained our utmost goal.

  The privacy aspect of the clients is taken seriously and we consider ourselves as guardian of it. Despite the fact that we have thousands of satisfied customers, however, in order to put forward a feel of trust & confidence, we offer a refund guarantee in case if you are not happy with end results. Moreover, if you have a question, query or feedback, please do not hesitate to reach us out and we will get back to you as soon as possible. That’s why You Should Use Our Services To Promote Your Music.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.