Bezpečnost dětí v autě: Jak si vybrat správnou autosedačku?

Koncem léta se pomalu ale jistě blíží první školní den. S ním ale také přichází zvýšená potřeba dovozu dětí do školy a na různé kroužky. Ať už se jedná o kratší nebo delší jízdu, bezpečnost dětí v autě by měla být pro každého rodiče na prvním místě. Jak si však vybrat správnou autosedačku?

Kategorie autosedaček

Autosedadla jsou pro děti rozdělena do tří skupin podle věku a váhy dítěte. Skupina 0 určena pro děti do 10 kg, skupina 1 pro děti od 9 do 18 kg a skupina 2/3 pro děti od 15 do 36 kg. Je proto důležité při nákupu sedadla věnovat pozornost tomu, do které skupiny sedadlo spadá. Důležité je nejen zvolit správnou skupinu, ale i zkontrolovat, zda má autosedačka homologaci – certifikát potvrzující bezpečnost sedadla.

Vybraná značka a typ sedadla

Při výběru autosedačky je důležité zaměřit se na vybranou značku a typ sedadla. Doporučuje se vybrat renomovanou značku, kterou zajistíte, že dítě bude v bezpečí. Mezi nejpoužívanější značky patří Britax, Maxi-Cosi, Cybex nebo Recaro. Je také důležité vybírat typ sedadla podle potřeb a způsobu používání. Pokud často cestujete delší vzdálenosti, doporučuje se sedadlo s lepší výplní a podporou hlavy. Základní možností jsou pak autosedačky pro novorozence, vícepolohové sedačky nebo kombinované sedačky pro děti všech věkových kategorií.

Bezpečnostní prvky

Nové autosedačky v sobě často již obsahují nejrůznější bezpečnostní prvky, které ochrání dítě při nehodě. Mezi nejpoužívanější patří odnímatelný polštářek pro lepší podporu, výztuhy bočních panelů či čelní a boční ochranné polštáře. Při výběru autosedačky je důležité vybrat takovou, která má co nejvíce bezpečnostních prvků.

Montáž sedadla v autě

Při montáži autosedačky v autě dejte pozor na správnou instalaci. Je nutné dodržet montážní instrukce a především dávat pozor na upevnění pásů, aby byly pevně připevněny ke karosérii a nedocházelo k pohybu sedačky při brzdění nebo případné nehodě.

Pravidelná kontrola a výměna sedačky

Posledním krokem k tomu, aby bylo vaše dítě v autě v bezpečí, je pravidelná kontrola a výměna sedačky. Autosedačka by měla být denně kontrolována a vyhodnocena, zda je stále bezpečná a vhodná pro použití. Dále je nutné autosedačku pravidelně konzultovat s prodejcem a v případě poškození nebo překročení hmotnosti a věku dítěte vybrat novou.

Tvorba webových stránek: Webklient