5 tipů na originální velikonoční dekorace

Co takhle zkusit letos na Velikonoce trošku jinou výzdobu? V článku najdete 5 tipů (návodů) na netradiční ozdoby, které si můžete vyrobit s dětmi. Připomínáme, že Velikonoční pondělí letos připadá na 5. dubna.

Náboženský rozměr velikonočních svátků spíše ustupuje a Češi je vnímají nejčastěji jako oslavu příchodu jara. Proto při tvorbě velikonočních dekorací hrají prim veselé, syté barvy a přírodní materiály. Stále oblíbenější jsou korálky, z nichž si můžete vyrobit ozdoby podle 5 návodů níže. Korálky si můžete pořídit na www.koralky.cz nebo použijte jakékoliv jiné.

1. Stojánek na vajíčko – zajíček

Materiál:
dřevěné korálky 8mm – 22 ks (1 balení), dřevěné korálky 25mm – 10 ks (2 balení), drátek 0,6mm, kombinované kleště
Postup:

 1. Kleštěmi si ucvakneme cca 30 cm drátku, na který postupně navlečeme všechny 25mm korálky.
 2. Konce drátků pevně spojíme vzájemným zakroucením, přebývající drátek ucvakneme a pomocí kleští ohneme co nejblíže korálkům.
 3. Vezmeme si 20 cm drátku a přeložíme ho v půli. Navlékneme jeden 0,8mm korálek a posuneme ho co nejblíže přehnutí.
 4. Dál navlékáme na každý konec drátku korálky zvlášť a konce poté opět spojíme zakroucením.
 5. Takto vzniklá ouška připevníme přehnutím drátku přes drátek, na kterém jsou navlečeny velké korálky.
2. Věnec z dřevěných korálků s ptáčkem

Materiál:
drátek 1,0mm, dřevěné korálky 30mm – 30 ks (10 balení), akrylový váleček, FIMO Air Terracota, provázek na ptáčka, stuha na zavěšení, tavná pistole
Postup:

 1. Pomocí akrylového válečku si ze samotvrdnoucí hmoty FIMO Air vykrojíme obrys ptáčka. Doporučujeme si nejprve vytvořit papírovou šablonu a podle ní ptáčka vyříznout.  Pomocí ostrého hrotu, například párátka, do ptáčka uděláme dírku pro zavěšení. Hmotu necháme minimálně 24 hodin samovolně vytvrdnout.
 2. Ucvakneme si cca 1 m silného drátku a na něj navlečeme velké dřevěné korálky. Pro průměr věnce cca 30 cm jsme využili 30 korálků. Konce drátu spojíme zakroucením a pomocí kleští ohneme co nejblíže ke korálkům.
 3. Ptáčka, který už vytvrdnul, navlékneme na provázek a připevníme k věnci.
 4. K věnci připevníme stuhu, pomocí které budeme věnec zavěšovat.
 5. Tavnou pistolí ke korálkům přilepíme větvičku – v našem případě to byl eukalyptus.
3. Jarní podtácek z pryskyřice

Materiál:
pryskyřice imitující sklo, silikonová forma na podtácek, akrylové barvy, štětec, ruční plynový hořák
Postup:

 1. Rozmíchali jsme si pryskyřici imitující sklo podle instrukcí a nalili vrstvu čiré pryskyřice do formy. Přibližně do poloviny jejího objemu.
 2. Pomocí horkovzdušné pistole jsme zlikvidovali bublinky a nechali jsme pryskyřici vytvrdnout do druhého dne.
 3. Vybrali jsme si akrylové barvy a vzor, který chceme na podtácek nakrestlit. Pozor, je potřeba si uvědomit, že ve finálním výrobku uvidíte vše zrcadlově obráceně.
 4. Namalovali jsme pomocí štětce vzor větviček s květy a vše nechali zaschnout.
 5. Rozmíchali jsme si druhou várku pryskyřice a vše s ní zalili, aby se forma zcela zaplnila. Druhý den byl podtácek hotový.
4. a 5. Váza nejen na jarní větvičky

Materiál na skandinávskou vázu:
skleněná průhledná váza, dřevěné surové korálky – mix různých velikostí dle libosti, větvičky eukalyptu nebo čehokoliv, co máte rádi

Materiál na korálkovou vázu:
skleněná průhledná váza, směs skleněných korálků – množství záleží na velikosti vázy, Preciosa směs rokajlových korálků – množství záleží na velikosti vázy, jarní větvičky čehokoliv, co máte rádi

Vyberte si takové velikosti a barvy korálků, které chcete, máte rádi a hodí se vám do interiéru. Ty pak do vázy vysypte a zapíchejte větvičky toho, co se vám líbí nebo máte k dispozici, a je hotovo.

242 komentářů: „5 tipů na originální velikonoční dekorace

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.