5 tipů, co byste měli udělat na jarní zahradě

Jaro se nám blíží, příroda se probouzí ze zimního spánku a stejně tak vaše zahrada. Tedy pokud máte to štěstí a nějakou máte u domu nebo alespoň v zahrádkářské oblasti.

Níže najdete 5 tipů, co byste (podle nás) měli udělat, aby byla vaše zahrádka v dobré kondici a vy jste si ji mohli užít s rodinou na maximum. Zvládne to každý a s minimem pomůcek.

1. Pohrabejte trávník a posekejte ho

Po zimě se na něm můžou nacházet uhnívající lístky a další havěť, kterou na něm mít nechceme. Můžete k tomu využít klasické kovové hrábě nebo speciální přístroje. Pokud je tráva dlouhá, posekejte ji. Optimální výška sekání by měla být 4 cm, u druhého sekání (asi o týden později) bychom měli trávník posekat hlouběji, asi na 2 cm. Pak můžete použít i vertikutátor, který trávník hravě zbaví starých stébel a provzdušní ho.

2. Nasaďte si bylinky pro vaření

Samozřejmě za předpokladu, že už nemrze, maximálně mírně v noci. Zasazení bylinek je skvělá věc, protože je můžete využít pro vaření a nemusíte se spoléhat pouze na sušené koření z obchodu. Doporučujeme nasadit si petržel (spíše klasickou, ale můžete i kudrnku), libeček (magi), pažitku (šnytlík), bazalku, majoránku a další.

3. Zastřihněte a ořežte okrasné rostliny

Okrasné keře byste měli zastřihnout, protože pupeny raší na výhonech, které vyrostly právě během jara. Jestli si ještě nejste jistí, že už je ta správná doba a mráz dřeviny nezničí, můžete počkat na přelom března/dubna.

Na jaře je dobré takto zřezat komuli (Buddleia davidii), třezalku (Hypericum calycinum), perovskii (Perovskia atriplicifolia), tavolníky (Spiraea x bumalda a Spiraea x japonica), ořechokřídlec (Caryopteris), vřes (Calluna) a mrazuvzdorné fuchsie (Fuchsia magellanica). Ze stálezelených dřevin odstraníme poškozené a suché listy, silný sestřih provedeme u druhů, které během mrazivé zimy úplně zmrzly (brsleny).

4. Vysaďte nové rostliny, keře a stromy

Zvláště prostokořenným, tedy těm bez kořenového obalu, svědčí časné jarní termíny. Na jaře lze ale vysazovat všechny ovocné stromy. Pro broskvoně, meruňky, mandloně i nektarinky je jarní termín výsadby přímo ideální. Koncem měsíce března se vysazují také okrasné opadavé listnáče, ořešáky i sazenice vinné révy.

V dubnu je vhodná doba pro výsadbu bříz, jehličnanů a ostatních stálezelených dřevin. Nezapomeňte, že mladé ovocné stromky prostokořenné potřebují před výsadbou důkladně zkrátit kořeny i větve – podpoří se tím růst stromu. Půdu pod korunami stromů mělce okopejte.

5. Pohnojte, co je potřeba 🙂

Pořiďte si v zahrádkářských potřebách nebo v supermarketu hnojivo. Pozor, existuje mnoho druhů od toho pro bylinky, přes okrasné keře až po ovocné stromy. Nebo využijte svůj kompost, pokud jej máte, což je ideální varianta.

Víte, co v něm je, a máte to zadarmo. Intenzita hnojení závisí na typu vaší půdy. Na těžkých půdách stačí hnojit stromy jednou za dva či tři roky, stromům na lehkých písčitých půdách prospěje každoroční hnojení.

A hlavně se po zahrádce projděte nebo se usaďte a kochejte se! 🙂

121 komentářů: „5 tipů, co byste měli udělat na jarní zahradě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.